השקעות נדלן

השקעות נדלן

השקעות נדלן הפכו השנה למעין שיח ציבורי שרק הולך ומתגבר. הדבר נובע עקב עליות המחירים האגרסיביות (יחסית לתחום) במהלך העשור וחצי האחרונים. עליות אלו היו לא פחות מחלום עבור משקיעי הנדל״ן שהצטרפו לחגיגה. שוק הנדלן פועל לרוב בקורלציה שלילית עם שוק ההון (למאמרים על שוק ההון לחצו כאן). לכן, שווה להוסיף לתיק ההשקעות שלנו גם נדלן. בצורה כזאת נוכל להיחשף לסקטורים נרחבים ולתחומי השקעות שונים שיעזרו לנו להגיע מהר יותר לעצמאות כלכלית.  במאמר שלפניכם ננסה לסקור את תחומי הנדל"ן החמים שכולם מדברים עליהם.

 

השקעות נדלן בפריפריה

אם חשבתם שדמותו של משקיע הנדל"ן הישראלי היא איזשהי דמות מפונפנת שמתעסקת רק בנכסים בצפון תל אביב, או כל היום בפגישות עסקים שאנחנו רואים רק בסרטים, אז כדאי מאוד שתחשבו שוב. השקעות נדלן בישראל ובחו״ל הן כבר תקופה ארוכה גם הישג ידם של אנשים שאין בידם את ההון לקנות את בית החלומות שלהם. לעומת זאת הונם כן מספיק לרכישת דירה צנועה בפריפריה שתניב רווחים יפים. למעשה, ישנם אזורים פריפריאליים בארץ בהם תוכלו למצוא דירות למגורים החל מ300 אלף שקלים בלבד.

אבל בסכומים כאלו, איך נרוויח  את הכסף הגדול בנדלן?

ראשית חשוב להדגיש כי אמנם בתחום של השקעות נדלן 300 או 400 אלף שקלים אינם נחשבים ל ״כסף הגדול״ אך כאן גם מסתתר כל היופי. היופי הזה שאנו מדברים עליו הוא המינוף. אלו שמכירים את המונח מינוף, טוב שכך. ולאלו שלא מכירים עדיין  כעת נסביר מהו. מינוף הוא למעשה במעין סוג של הלוואה שאנו לוקחים כדי להגדיל את ההון העצמי שלנו כך שאת הרווחים שנעשה עליה נקבל לעצמנו. עכשיו זה גם המקום לציין כי מינוף יכול לפעול גם לרעתנו, אבל אם נעבוד נכון הסיכון לכך מאוד מאוד נמוך, בעיקר בנדלן.

אסביר דוגמא למינוף

נניח שיש ברשותנו הון עצמי של 250 אלף שקלים אבל אנחנו רוצים לקנות דירה במיליון שקלים. מה שנצטרך לעשות זה לגשת לסניף הבנק שלנו ולבקש הצעה לקבלת משכנתא. משכנתא היא המינוף אותו אנחנו רוצים. הבנק יכול לתת לנו משכנתא עד 75 אחוז מימון מערך הנכס (במקרה שלנו 750 אלף שח) ושאר הכסף יבוא מאיתנו (ההון העצמי של 250 אלף ש"ח).

נדגיש ונאמר כי התנאים לקבלת משכנתא משתנים עבור כל אדם, בהתאם להכנסתו החודשית, מעמדו בבנק, מצבו המשפחתי ועוד. כל אלה מהווים בסופו של דבר שקלול שמבצע הבנק על מנת לדעת באילו תנאים לתת לנו את המשכנתא.

לאחר שקיבלנו את המשכנתא וביררנו את כל שאר הדברים החשובים לגבי הנכס שלנו, נוכל לבצע את ההשקעה.

עוד קצת על פריפריה, השקעות נדלן ומה שביניהם

אולי זה קצת יפתיע אתכם, אך רבות מעסקאות הנדל"ן שנעשו רק בשנה האחרונה הן על ידי צעירים שרכשו דירות להשקעה באזורי פריפריה. אם כן, אפשר להגיד שלאט לאט אזורים אלו תופסים את החלק העיקרי של השקעות נדל"ן! לעומת זאת, דירות בתל אביב ואזורים יקרים אחרים באזור המרכז מהוות פלח קטן משוק המשקיעים. תבינו, מבחינה כלכלית דירה בפריפריה גם יותר נגישה לקנייה עבור אוכלוסיות רבות. בנוסף היא יכולה להנות מעליית מחירים גבוהה עקב הגירה חיובית לאזורים פריפריאליים. כמו כן, על דירות מסוג זה יותר נהוג לבצע עסקאות "flip" של קנייהשיפוץומכירה ברווח, ועל כך נרחיב במאמרים נוספים.

 

אם כן הסברנו על רגל אחת מהו תחום השקעות הנדל"ן עבור המשקיע המתחיל. כמובן שהמידע הינו בסיסי בלבד ובמאמרים נוספים נרחיב מהם כל הדברים האלו שאותם חייבים לעשות ולבדוק לפני כל השקעה בנדלן.

אתם מוזמנים ללחוץ כאן ולראות כמה לוהט שוק הנדלן בישראל עבור המשקיעים הצעירים.

****חשוב להדגיש כי אין באמור המלצה לפעולה כלשהי, וכל הנאמר במאמר זה הינו דעה אישית בלבד ונועד למידע אודות דרכי השקעה בנדל"ן.

דילוג לתוכן