קרן נאמנות

קרן נאמנות

קרן נאמנות הפכה בשנים האחרונות למוצר בעל ביקוש רב בקרב משקיעים בשוק ההון. אך האם כל הדבר מוצדק או שמא יש אלטרנטיבה טובה יותר ? מה ההבדל בין סוגי הקרנות השונות ומה השיקולים שלנו עבור בחירת הקרן להשקעה? 

במאמר שלפניכם ננסה לענות על השאלה המתבקשת ולעשות לכם קצת סדר.

 

מהי קרן נאמנות ?

משקיעים רבים רוצים להיחשף לסקטור מסוים בשוק ההון שהם מאמינים בו אך מבלי לבחור מניה ספציפית. במצב מסוג זה הבחירה הנכונה בשבילם תהיה להשקיע במגוון מניות שקשורות לאותו סקטור על מנת לפזר את הסיכון. אם כן, פתרון אחד לכך היא קרן נאמנות שבה מנהל ההשקעות שאחראי עליה בוחר באופן אקטיבי אילו מניות יהיו בהרכב הקרן. מנהל הקרן יסנן אחת לכמה זמן אילו מניות יישארו ואילו מניות יוחלפו באחרות על מנת לנסות להביא את התשואה הטובה ביותר למשקיעים.

 מה הן החסרונות בקרן נאמנות ?

ראשית, הניהול האקטיבי לאורך זמן לאו דווקא מוכיח את עצמו. כתבנו ונכתוב כאן רבות אודות הניסיונות של מנהלי השקעות רבים להכות את השוק. לאורך ההסטוריה בדוק ההון רוב הניסיונות להביא לתשואה עודפת ביחס לשוק לא נחלו הצלחה. לכן, אולי פשוט עדיף לפזר את ההשקעה באותו סקטור ולא להתערב יותר. כמו כן, לניהול האקטיבי יש מחיר. קרן נאמנות לרוב תגבה דמי ניהול גבוהים שהם בסביבות 1%. עובדה זאת של דמי ניהול גבוהים מעצימה את החסרונות בהשקעה בקרן נאמנות.

מהי האלטרנטיבה הזולה והטובה ביותר?

שני החסרונות שמנינו בהשקעה בקרן הנאמנות אינם קיימים בקרן מחקה. קרן מחקה (או קרן סל) למעשה היא המוצר הזול ביותר כתחליף בשבילנו. הקרן המחקה עוקבת אחר מחיריהן של מניות וכוללת מניות רבות. נשים לב כי קרן מחקה היא אינה מדד. הקרן המחקה אינה מורכבת פיזית מאותן מניות אלא היא שייכת לחברה שקונה שמשקיעה באותן מניות. לצורך העניין, גם למדדים יש קרן שמחקה אותם. דוגמא טובה לכך הן הקרנות של חברת בלאקרוק שעוקבות אחר מדדים שונים ברחבי העולם. נחזור לעניינו. דמי הניהול של קרן סל הם מאוד זולים משום שאין שם ניהול אקטיבי. עקרון זה חשוב מאוד עבורנו מפני שכל נקבל תשואה גבוהה יותר. בנוסף כמו שכבר הבנתם, העובדה שהיא פסיבית לאורך השנים מוכחת כיותר מוצלחת מאשר ניהול אקטיבי.

לקריאה נוספת של מאמרים אודות השקעות היכנסו לכאן.

לחצו כאןכדי להיכנס לרשימת קרנות הסל הנסחרות בבורסת תל אביב.

* חשוב להדגיש כי אין באמור המלצה לפעולה כלשהי, וכל המידע המובא הינו בגדר דעה אישית בלבד ונועד למידע אודות דרכי השקעה שונות.

דילוג לתוכן